Course Analytiske perspektiver på børn og barndom i og udenfor institutioner

ECTS: 2

Course leader: Eva Gulløv

Language: Danish

Graduate school: Faculty of Arts

Course fee: 0.00 DKK

Status: Course is open for application

Semester: Fall 2026

Application deadline: 01/11/2026

Cancellation deadline: 15/11/2026

Course type: Classroom teaching

Start date: 15/12/2026

Administrator: Andreas Mølgaard Laursen

Allocation of seats

You will automatically be placed on a waiting list. After the application deadline, seats will be allocated and all applicants will be notified whether or not they have been offered a seat.

Please have a look in our FAQ

https://phd.arts.au.dk/phd-courses/courses/faq-phd-courses

Course description

Dette ph.d. kursus vil blive afholdt i regi af ph.d. programmet Learning and Education og udbydes af Karen Ida Dannesboe, Ida W. Winther, Laura Gilliam og Eva Gulløv. På kurset vil vi beskæftige os med forskellige analytiske perspektiver på barndommen som socialt og kulturelt fænomen og på børns oplevelser, betingelser og hverdagsliv. Vi vil kombinere læsning af fænomenologiske tilgange (der fokuserer på sanser, følelsesudtryk, materialitet, bevægelser), kulturanalytiske tilgange (der beskæftiger sig med værdier, betydninger og forestillinger) med mere strukturelle perspektiver på omstændigheder og betingelser (f.eks. ressourcer, organiseringer, hierarkier) for at diskutere de implikationer, de forskellige perspektiver har for forskningens indsigter og analyse.  Disse diskussioner vil løbende blive relateret til deltagernes ph.d. projekter, hvorfor kurset især henvender sig til stipendiater, der arbejder etnografisk eller med andre kvalitative empiriske tilgange til at undersøgelse børn og barndom i eller uden for forskellige former for institutioner.

Aim/Learning outcomes

Kursets mål er at præsentere og diskutere de analytiske muligheder og implikationer ved forskellige analytiske, teoretiske og metodiske perspektiver på børns hverdagsliv og barndommens betingelser

Requirements for participation

Kurset strækker sig over 3 dage og fordrer fuld tilstedeværelse samt forberedelse i form af læsning af både fælles tekster for alle deltagere og specifikke tekster, der af underviserne vurderes relevante ift. den enkeltes ph.d.-projekt. En forudsætning for deltagelse er, at man ved tilmelding indsender en to sides projektbeskrivelse med emne, undersøgelsesspørgsmål, metodisk tilgang, særlige interessepunkter og teoretiske inspirationer. Det må også gerne fremgå, hvor langt man er i sit projekt. Inden kurset begynder, forventes man også at have læst de øvrige deltageres projektbeskrivelser.

Target group/Participants

Kurset henvender sig til stipendiater, der i deres ph.d.-projekt arbejder etnografisk eller på anden måde kvalitativt empirisk med børn, barndom og hverdagsliv i eller uden for institutionssammenhænge.

Workload

  • Kurset varer 3 hele dage fra 9-16
  • Forberedelse ca. 30 timer
  • Udover læsning skal der forberedes en skriftlig projektbeskrivelse (2 sider), som indsendes ved tilmelding.

Language 

Dansk

Lecturers

  • Karen Ida Dannesboe
  • Ida Wentzel Winther
  • Laura Gilliam
  • Eva Gulløv

Literature

  • Litteraturen vil blive tilsendt efter tilmeldingsfristen

Venue

  • 15 December 2026. 10.00-16.00. Emdrupvej 101 , 2400 København NV. Building 7210/Building A, room A203
  • 16 December 2026. 09.15-16.00. Emdrupvej 101 , 2400 København NV. Building 7210/Building A, room A203
  • 17 December 2026. 09.15-16.00. Emdrupvej 101 , 2400 København NV. Building 7210/Building A, room A203

Course dates:

  • 15 December 2026 10:00 - 16:00
  • 16 December 2026 09:15 - 16:00
  • 17 December 2026 09:15 - 16:00